Blighter

Systemy radarowe do ochrony perymetrycznej

Blighter to profesjonalne radary bazujące na skanowaniu elektronicznym, urządzenia śledzące, kamery tradycyjne oraz termowizyjne dalekiego zasięgu, specjalistyczne oprogramowanie to domena brytyjskiej Spółki Blighter Surveillance Systems Ltd (Blighter). Radary marki Blighter to połączenie opatentowanej technologii pasywnego skanowania elektronicznego z ang. Passive Electronic Scanning Array (PESA) z zaawansowanymi systemami przetwarzającymi fale ciągłe (FMCW) oraz Dopplera, w efekcie czego otrzymujemy możliwość pewnego, stałego nadzoru danego obszaru. Produkty tej marki spełniają wymagania normy BS EN ISO 9001:2008

Radary marki Blighter mogą być wykorzystywane do detekcji najróżniejszych obiektów ruchomych: czołgających się lub wędrujących ludzi, poruszających się pojazdów lądowych oraz łodzi jak i nisko latających samolotów (w tym dronów). Radary wykorzystują mikrofale do skanowania powierzchni ziemi lub wody, na dystansie aż do 32 km, przy azymucie 360°. Ze względu na swoją efektywność znajdują one zastosowanie m.in. w ochronie granic i stref przybrzeżnych oraz w zabezpieczaniu infrastruktury krytycznej. Możliwości ich wykorzystania są bardzo duże. Produkty marki Blighter obejmują systemy przenośne średniego zasięgu (zasilane bateriami), umożliwiające szybką instalację, średniego zasięgu (mobilne) przystosowane do montażu na słupach oraz dalekiego zasięgu odpowiednie do instalacji tradycyjnej- na stałe jak i mobilnej.

Radar FMCW Doppler to unikalne, opatentowane urządzenie służące do obserwacji naziemnej, które umożliwia detekcję intruza na bardzo trudnym terenie i w ciężkich warunkach pogodowych. Produkty firmy Blighter, cechuje brak części ruchomych, dzięki czemu są w pełni niezawodne i przez okres 5 lat nie wymagają rutynowej konserwacji. Potwierdza to ich jakość. Radar firmy Blighter może być wykorzystywany na lądzie jak i wodzie. Daje możliwość wyśledzenia słabo widocznych intruzów, jak np. osób czołgających się nisko przy gruncie lub kajaków na wodzie oraz nisko latających obiektów. W trybie dalekiego zasięgu ww. radar potrafi szybko zeskanować obszar przekraczający 3 000 km², by upewnić się, że intruz został wykryty, zidentyfikowany i przechwycony, zanim dotarłby do strefy krytycznej.

 

 

Produkty

blighter-auds-anti-uav-defence-system-2Blighter AUDS (Anti-UAV Defence System) został zaprojektowany by móc dezorganizować i neutralizować obiekty latające takie jak drony, które używane są we wrogich celach lub charakteryzują się potencjalnie groźną aktywnością. System AUDS oferuje detekcję celu za pomocą radaru elektryczno-skanującego ze śledzeniem/klasyfikacją elektro-optyczną oraz kierunkową możliwością neutralizowania (RF).

To inteligentny system i narzędzie wykonawcze zdolne do detekcji z dużej odległości małych obiektów UAV, umożliwiające ich śledzenie oraz klasyfikację, bez przedwczesnego zakłócania ich pracy. W celu zapobiegania aktywności obiektów latających wykorzystywanych w celach terrorystycznych, szpiegowskich lub innych groźnych działaniach, system AUDS może być stosowany w otwartym terenie jak i w przestrzeni miejskiej.

blighter-revolution-360-radarRadar Blighter Revolution 360 jest nowym, niedrogim i lekkim urządzeniem, przystosowanym do instalacji na pojeździe lub na słupie. Zastosowano w nim technologię zasilania kablowego, ponadto nie wymaga konserwacji. Jedna, lekka jednostka radarowa Blighter Revolution 360 zapewnia pełen zasięg 360°.
Radar wspiera zarówno ciągły tryb nadzoru (z ang. scan&pan) jak i skanowanie stałopozycyjne (z ang. stare). W trybie ‘scan&pan’ radar wykonuje elektroniczny skan o zasięgu 90°, za nim następuje 90° mechaniczny obrót. By wygenerować obraz o zasięgu 360°, radar przechodzi 3 razy przez cztery sektory o zasięgu 90°, zanim powróci o 270° do sektora pierwszego.

b402-radarBlighter B400 są to radary o dalekim zasięgu detekcji ruchu. Przystosowane do zastosowań mobilnych. Konstrukcja modułowa pozwala na selekcję azymutu kątów e-skanu z 90° dla pojedynczej jednostki (znanej jako ‘B402’) aż do pełnego e-skanu 360° dla czterech jednostek (znanych jako ‘B442’). Seria radarów Blighter B400 jest zdolna wykryć intruza (człowieka) z odległości ponad 10km, natomiast pojazd z odległości ponad 20km.

Kluczowymi atutami radarów z serii Blighter B400 są: bardzo wysoka niezawodność, brak konieczności konserwacji, elastyczność (możliwość prowadzenia operacji na różnorodnie ukształtowanym terenie, nawet na wzgórzach), zdolność wykrycia czołgającego się intruza, bardzo niski wskaźnik fałszywych alarmów, niewielki pobór mocy, niskie wykorzystanie łącza do przesyłu danych.

Bligblighter-b303-ground-surveillance-radarhter B303 radar to radar o średnim zasięgu detekcji, przystosowany do zastosowań mobilnych lub stałych. Całościowo zintegrowana jednostka radarowa dostarcza e-skan azymutu o kącie 180° i może rozpoznać człowieka z odległości 3,3km, a pojazd z odległości 8km.
Radar Blighter B303 cechuje lekkość oraz kompaktowość konstrukcji, dzięki czemu możliwa jest jego instalacja również na maszcie. Ponadto, jest wyjątkowo solidny i odporny na warunki atmosferyczne. Może być zasilany z pojazdu, na baterie jak i energią słoneczną.

b202-mk-2-radarRadar Blighter B202 Mk 2 to radar o średnim zasięgu detekcji przystosowany do aplikacji przenośnych/ mobilnych. Całościowo zintegrowana jednostka radarowa dostarcza e-skan azymutu o kącie 90°. Może rozpoznać człowieka z odległości 3,3km, a pojazd z odległości 8km. Radar Blighter B202 Mk 2 cechuje się lekkością oraz tym, że jest kompaktowy, dzięki czemu może być z łatwością noszony w plecaku lub w ręce. Ponadto, jest wyjątkowo solidny i odporny na warunki atmosferyczne. Może być zasilany z pojazdu, bateriami jak i energią słoneczną.

Blighter Explorer Kit to:
– Przenośny, w pełni zintegrowany system składający się z radaru i kamer do zastosowań patrolowych i ochrony
– Radar PESA E do monitorowania dużych obszarów i detekcji ruchu
– Zintegrowana kamera dzienna i termowizyjna do rozpoznawania i identyfikacji zagrożeń
– Łatwy w użyciu interfejs HMI
– W pełni skalowalne rozwiązanie
– Automatyczna kamera obrotowa (slew-to-cue)
– Odporny na warunki pogodowe
– Działanie zarówno w dzień i w nocy
Blighter Explorer to zintegrowany system składający się z radaru i kamer do szybkich detekcji i identyfikacji intruzów na rozległych terenach. Używa skanowania Dopplerowskiego GSR (Ground Surveillance Radar) do natychmiastowego wykrycia poruszających się obiektów. Jest kompaktowy, lekki i pobiera mało energii – baterie litowo-jonowe wystarczają na 12 godzin pracy, co czyni zestaw idealnym do rozwiązań tymczasowych i mobilnych. Natomiast do działania 24/7 może być zasilany z pojazdu.
Obraz z radaru i kamery jest wyświetlany na zintegrowanym wyświetlaczu lub zdalnie, używając odpornego na wstrząsy laptopa i wyświetlacza zasilanego bateryjnie.
System jest wyposażony w radar Blighter B202 Mk 2 i kamerę dzienno-termowizyjną Aquila PTZ 640-150ZF.

example-blighterview-hmi-2-screenshot-english-languageProdukty marki Blighter mogą być zintegrowane z systemami firm trzecich command-and-control (C2) lub mogą być sterowane za pomocą BlighterView HMI 2. BlighterView HMI 2 pozwala wielu radarom i systemom elektro-optycznym (EO) na wyświetlanie pozycji zidentyfikowanego obiektu na tle mapy. Dodatkowo aplikacja działającą w systemie Microsoft Windows umożliwia sterowanie radarem. Pakiet deweloperski SDK jest dostępny za darmo i pozwala na szybką integrację produktów marki Blighter z istniejącymi już systemami C2.

BlighterTrack to aplikacja służąca do tropienia celu przez radar, w pełni zoptymalizowana dla produktów firmy Blighter. Umożliwia śledzenie celu i dostarcza operatorowi ID ścieżki intruza, oznaczenie oraz prędkość jego przemieszczania się. Kluczowym atutem aplikacji jest umiejętność wysłania danych o przebiegu trasy do operatora systemu kontroli w celu analizy ‘Pattern of Life’ (PoL), gwarantując szybką detekcję celu oraz wyeliminowanie zagrożenia