+48 (61) 839 19 00 info@linc.pl

OGNIWA PALIWOWE ZASILANE METANOLEM

DMFC (Direct Methanol Fuel Cell) to technologia polegająca na pozyskiwaniu energii z metanolu wykorzystując przy tym zachodzące reakcje chemiczne.

Działa w każdych warunkach atmosferychnych.

Ekonomiczny i przyjazny środowisku.

Bezobsługowy przez kilka miesięcy!

Ogniwa paliwowe

do zastosowań profesjonalnych

Zasilanie awaryjne dla infrastruktury krytycznej, mobilnych stacji monitorujących oraz ratowniczych.

Bezprzerwowe zasilanie ma ogromne znaczenie zarówno w zastosowaniach stacjonarnych, jak i mobilnych. Ogniwa paliwowe EFOY Pro zapewniają zasilanie systemów nadzoru wideo infrastruktury krytycznej, placów budowy, przejazdów kolejowych, monitorowania dzikiej przyrody, czy zabezpieczania miejsc publicznych i imprez masowych.

Ogniwa paliwowe

do zastosowań taktycznych

Rozwiązanie spełniające wymagania wojskowe w ekstremalnych warunkach.

SFC Energy oferuje solidne rozwiązania energetyczne dla grup zadaniowych. Aplikacje przenośne, mobilne, stacjonarne i samochodowe zapewniają zasilanie o każdej porze roku – w dzień i w nocy. Rozwiązania taktyczne SFC są przetestowane i zgodne z normą MIL-STD – posiadają zatwierdzenie wojskowe do użytku w terenie.

Razem z SFC Power Manager 3G można zasilać aplikacje takie, jak radia lub systemy radarowe, a pojazd może zdalnie ładować kilka akumulatorów jednocześnie.

Jak działa ogniwo paliwowe na metanol

Ogniwa paliwowe SFC Energy przekształcają energię chemiczną w energię elektryczną bez etapów pośrednich i bez znacznej utraty wydajności. 

Dlatego są tak wydajnym generatorem prądu

Ogniwa paliwowe SFC współpracują też z innymi generatorami prądu, np.  w połączeniu z modułami słonecznymi włączają się tylko wtedy, gdy panel słoneczny nie może dostarczyć wystarczającej mocy z powodu złej pogody lub w nocy.

Metanol przechowywany jest w specjalnie do tego celu zaprojektowanych kartuszach. 

W zależności od zapotrzebowania, wkłady paliwowe SFC Energy są dostępne w różnych pojemnościach 0,35, 2,5, 5, 10, 28 i 60 litrów.

Dlaczego ogniwa paliwowe SFC Energy?

BEZOBSŁUGOWA PRACA PRZEZ KILKA MIESIĘCY

Istotną cechą omawianych ogniw jest prosta i bezpieczna obsługa. Dzięki możliwości podłączenia kilku kartridży do jednego urządzenia zyskujemy bardzo długi maksymalny czas pracy ogniwa i nie musimy codziennie uzupełniać paliwa, co jest szczególnie ważne dla odległych instalacji off-gridowych. Zmniejsza to znacząco koszty eksploatacji i umożliwia wykorzystywanie urządzeń wszędzie tam, gdzie tradycyjne generatory nie są w stanie sprostać wyzwaniom.

Przykład: Cztery 28-litrowe kartridże mogą autonomicznie zasilać urządzenie o mocy 50 W przez około 26 tygodni.

Metanol wykorzystywany do produkcji energii dostarczany jest w poręcznych kartridżach o zróżnicowanych pojemnościach, dzięki czemu transport, jak i wymiana nie stanowi problemu i co istotne – jest bezpieczna.

Nowoczesna technologia pozwala nadzorować pracę urządzenia poprzez połączenie z internetem, dlatego obsługa ogniw nie wymaga oddelegowania w tym celu na miejsce technika.

KOMPAKTOWY ROZMIAR, MOBILNOŚĆ I NIEZAWODNOŚĆ

Nowoczesna konstrukcja zapewnia urządzeniom niską wagę i niewielkie rozmiary, co w połączeniu z niezawodnością i trwałością ogniw sprawia, że doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach i niedostępnych miejscach. Ogniwa paliwowe wykorzystujące metanol z powodzeniem używane są w rozwiązaniach mobilnych i off-gridowych – szczególnie tych o znaczeniu krytycznym, gdzie dostęp do energii elektrycznej musi być zapewniany nieprzerwanie. Ogniwa EFOY Pro są mobilne, lekkie i niezawodne.

OGNIWA WSPÓŁPRACUJĄ Z RÓŻNYMI AKUMULATORAMI

Ogniwa paliwowe obsługują akumulatory różnych rodzajów – od klasycznych kwasowych poprzez żelowe oraz AGM, po najbardziej zaawansowane LiFePo4 z zintegrowanymi modułami zabezpieczającymi BMS. Co wydaje się bardzo istotnym – uruchomienie urządzenia nie wymaga interakcji użytkownika, następuje automatycznie, kiedy poziom naładowania akumulatorów spadnie poniżej określonego napięcia.

Po naładowaniu akumulatorów ogniwo paliwowe automatycznie zakończy proces ładowania i przejdzie w tryb czuwania.

EMISJA ZANIECZYSZCZEŃ BLISKA ZERU

Ogniwa paliwowe podczas pracy są bardzo ciche – emisja hałasu jest na poziomie wentylatora, lodówki czy klimatyzatora. Są praktycznie niewykrywalne w terenie, a wewnątrz pomieszczeń, nie stanowią uciążliwego problemu.

Ogniwa paliwowe w zależności od przeznaczenia występują w kilku wariantach, od małych mieszczących się w plecaku, po mocniejsze, które można zamontować w pojeździe lub szafie sterowniczej – dzięki temu rozwiązanie jest skalowalne w zależności od zapotrzebowania na energię.

CICHA PRACA

Cicha praca zdecydowanie wyróżnia to rozwiązanie spośród innych dostępnych na rynku. W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami zasilania, SFC EMILY jest praktycznie niesłyszalny.

TECHNOLOGIA - JAK TO DZIAŁA?

Proces produkcji energii odbywa się poprzez reakcję chemiczną, w której metanol i woda reagują elektrochemicznie na anodzie, tworząc dwutlenek węgla, protony i elektrony.

Protony są generowane na anodowym przepływie przez elektrolit polimerowy do katody, gdzie reagują z tlenem, tworząc wodę.

Elektrony utworzone na anodzie przenoszą wolną energie powstałą w reakcji chemicznej i przechodzą przez obwód zewnętrzny, gdzie są wykorzystywane do generowania energii elektrycznej.

W efekcie poza energią elektryczną ogniwo oddaje ciepło, czystą wodę i śladowe ilości CO2.

Co istotne w reakcji chemicznej nie dochodzi do spalania paliwa, więc wszelkie ryzyko z tym związane zostało zminimalizowane, dlatego ogniwa paliwowe SFC Energy mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych oraz pojazdach.

 

Przyjazny dla środowiska

Ogniwa paliwowe oparte na technologii DMFC generują energię z paliwa znajdującego się w kartridżu (metanol), uzupełnionego tlenem z powietrza. 

Metanol jest bezpośrednio przekształcany w energię, a oprócz energii jedyną emisją jest ciepło odpadowe, para wodna oraz niewielka ilość dwutlenku węgla. 

Proces ten jest wyjątkowo przyjazny środowisku.

Ogniwo paliwowe uruchamia się tylko wtedy, gdy jest to potrzebne i wyłącza się ponownie, gdy akumulator jest w pełni naładowany. Znacznie przedłuża to żywotność akumulatorów.

W porównaniu z konwencjonalnymi źródłami zasilania, SFC EMILY jest praktycznie niesłyszalny.