+48 (61) 839 19 00 info@linc.pl

Termowizja

Zamień noc w dzień

Z wykorzystaniem kamer termowizyjnych można stworzyć kompletny system bezpieczeństwa, pozwalający na dostrzeżenie zagrożeń, które nie są widoczne gołym okiem. Kamery termowizyjne wytwarzają obraz z energii cieplnej, która jest wokół nas przez cały czas, nie korzystając przy tym z odbitego światła widzialnego. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania zawsze dobrego obrazu bez potrzeby stosowania dodatkowego oświetlenia. Energia cieplna lepiej przenika w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu z kamerami termowizyjnymi można widzieć przez dym, kurz, a nawet w lekkiej mgle. Dzień czy noc, dobra czy zła pogoda, dla systemów bezpieczeństwa opartych na technologii termowizyjnej to bez znaczenia.

Co to jest zdolność emisyjna?

Emisyjność jest miarą tego, jak skutecznie dany obiekt emituje ciepło, tzn. jak dobrze powierzchnia obiektu „mówi prawdę” o swojej temperaturze. Wartości emisyjności wahają się od 0 (teoretycznie oznacza to lustro, które odbija całą energię) do 1 (teoretycznie jest to obiekt zwany ciałem czarnym, które doskonale absorbuje i wypromieniowuje całą energię).

Wypolerowane powierzchnie metaliczne, takie jak miedź czy aluminium, mają zazwyczaj wartość emisyjności poniżej 0,10. Powierzchnie metaliczne szorstkie lub utlenione będą miały znacznie wyższą emisyjność (0,6 lub wyższą w zależności od stanu powierzchni i ilości utleniania).  Większość farb o płaskim wykończeniu to około 0,90, podczas gdy ludzka skóra i woda to około 0,98.

Jeśli oglądasz bardzo wypolerowany obiekt o niskiej emisyjności, powierzchnia ta będzie działać jak lustro. Zamiast mierzyć temperaturę samego przedmiotu, kamera wykryje temperaturę odbitą. Temperatura odbita to każde promieniowanie cieplne pochodzące od innych obiektów, które odbijają się od mierzonego obiektu. W przypadku obiektów o wyższej emisyjności, temperatura odbicia ma mniejszy wpływ.

Kamery termowizyjne do skutecznego badania temperatury

Nie od dziś świat mierzy się z epidemią chorób zakaźnych. Podczas wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się chorób i infekcji należy podjąć realne działania. Rozwiązanie termowizyjne pozwala na łatwy oraz bezkontaktowy pomiar temperatury ludzkiego ciała.