Za nami kolejna edycja targów CES 2020, jedna z największych na świecie imprez prezentujących najnowsze innowacje technologiczne.

FLIR zaprezentował swoją wizję wykorzystania inteligentnych czujników i rozwiązań w chmurze do stworzenia bezpieczniejszych i inteligentniejszych miast. Na targach można było obejrzeć autonomiczny samochód wyposażony w termowizyjne kamery. Po raz pierwszy na targach CES, firma FLIR przedstawiła produkty do bezzałogowych pojazdów powietrznych lub naziemnych.

FLIR CITY

Na targach CES firma FLIR przedstawiła kilka ze swoich produktów, które poruszają aspekty bezpieczeństwa publicznego w miastach.  FLIR CITY to wizja dotycząca stworzenia inteligentnych miast poprzez wykorzystanie  różnych produktów związanych z bezpieczeństwem, mobilnością, transportem i jak najszybszą reakcją. Osiągnięcie wyznaczonego celu jest możliwe dzięki integracji czujników, łączeniu danych oraz przetwarzaniu i analizie opartej na sztucznej inteligencji. Pewnego dnia będziemy mogli zintegrować wiele technologii i produktów za pośrednictwem FLIR Cloud, co zwiększy świadomość sytuacyjną i pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa miast.

Aby dokładnie zademonstrować wizję FLIR CITY, firma stworzyła wirtualną rzeczywistość, aby pokazać rolę, jaką rozwiązania z zakresu czujników FLIR będą odgrywać w miastach. Uczestnicy CES mieli możliwość odbyć interaktywną wycieczkę po mieście i osobiście sprawdzić to innowacyjne rozwiązanie.

Pojazdy autonomiczne

Znane powszechnie z zastosowań wojskowych czujniki termowizyjne skupiają się na cieple emitowanym przez obiekty, co sprawia, że technologia ta jest bardziej efektywna w wykrywaniu przeszkód na drodze. Rozdzielczość obrazów rejestrowanych przez kamery termowizyjne jest znacznie bardziej szczegółowa niż przez systemy radarowe i lidarowe.

Technologia okazała się niezawodna w klasyfikacji pieszych, rowerów i pojazdów, w całkowitych ciemnościach, w odległości prawie czterokrotnie większej od zasięgu typowych reflektorów pojazdu, przy trudnych warunkach obserwacji jak dym, mgła, niepogoda, czy silne światło słoneczne.

Celem projektu jest zintegrowanie kamer termowizyjnych z innymi systemami czujników dla autonomicznych pojazdów, a nie zastępowanie technologii lidar czy radarów. Biorąc pod uwagę fakt, że wykrywanie pieszych pozostaje jednym z głównych problemów w przypadku pojazdów autonomicznych, zaawansowana technologia kamer termowizyjnych FLIR może odegrać kluczową rolę w jego rozwiązaniu.

Komercyjny pojazd testowy FLIR wyposażony w kamery termowizyjne (ADK) to była główna atrakcja FLIR na targach CES 2020. FLIR pokazał możliwości integracji kamery termowizyjnej z radarem i lidarem w autonomicznym samochodzie.

Rozwiązania bezzałogowe

FLIR przedstawił również kilka bezzałogowych pojazdów powietrznych i naziemnych. Firma wystawiła dwa roboty zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie publicznym, w tym przenoszonego przez człowieka PackBota oraz mniejszego, rzucanego FirstLook. Dodatkowo, FLIR zaprezentował dwa rozwiązania powietrzne, system rozpoznania osobistego FLIR Black Hornet oraz większy SkyRanger, który może latać 50 minut przy wietrze do prędkości 65 km/h.

Każde z tych bezzałogowych rozwiązań zapewnia natychmiastową świadomość sytuacyjną, umożliwia stałą obserwację i pomaga badać niebezpieczne obszary, jednocześnie trzymając operatorów z dala od niebezpieczeństwa.

Uczestnicy mogli wziąć udział w panelach edukacyjnych FLIR. Wykłady dotyczyły m.in. technologii autonomicznych pojazdów oraz tego jak FLIR i Cisco pracują nad wykorzystaniem technologii do walki z kłusownictwem. Punktem obowiązkowym była seria Invisible Labs z Craigiem Bealsem oraz seria „Czy przetrwałbyś w filmie?” prowadzona przez Jakea Ropera.

Zapowiada się kolejny ciekawy rok z rozwiązaniami marki FLIR SYSTEMS.