Wykonywanie prostych napraw w całym domu może mieć znaczący wpływ na efektywność energetyczną, co w konsekwencji pozwoli zaoszczędzić setki, a nawet tysiące złotych każdej zimy.

Termowizja może okazać się korzystna zarówno dla właścicieli domów, jak i wykonawców. Skanowanie domu może być wykonane w ciągu kilki minut bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji lub posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu termografii.

IM ZIMNIEJ, TYM LEPIEJ

Idealnie byłoby, gdyby właściciel domu zidentyfikował i naprawił potencjalną nieefektywność energetyczną w domu, zanim przyjdzie zima. Jednak im zimniej jest na zewnątrz, tym łatwiej jest zlokalizować miejsca, z których wydostaje się gorące powietrze. Są to najczęściej nieszczelne drzwi, okna, strych oraz gniazdka elektryczne.

Uszczelnienie szczelin w obrębie obszarów problemowych może pomóc zaoszczędzić właścicielowi domu do 20% rocznie na rachunkach za energię. Według HomeAdvisor, średni rachunek za ogrzewanie w Stanach Zjednoczonych wynosi 1500 dolarów rocznie, co przekłada się na 300 dolarów oszczędności na kosztach ogrzewania. Metoda ta sprawdzi się również w upalnym lecie. To samo rozwiązanie może poprawić utrzymanie chłodu wewnątrz budynku w cieplejszych miesiącach, co jeszcze bardziej zwiększy oszczędności kosztów energii przez większą część roku.

SPRAWDŹ USZCZELKI

Jednym z najłatwiejszych miejsc do sprawdzenia pod kątem ewentualnego przepuszczania zimnego powietrza jest uszczelka wokół okien i drzwi. Gdy na zewnątrz jest zimno, materiały, z których wykonuje się uszczelki, mają tendencję do kurczenia się. Możliwość sprawdzenia tych miejsc, zwłaszcza w niezwykle chłodny jesienny dzień, może pomóc w odkryciu, które okna i drzwi naprawdę potrzebują nowych materiałów uszczelniających, zanim nadejdą zimniejsze dni.

Jeśli nieszczelność przy oknie lub drzwiach jest wystarczająco duża, a powietrze na zewnątrz jest wystarczająco zimne, można łatwo wyczuć ją ręką. Nie jest to wykonalne w przypadku problemów ukrytych wewnątrz ściany. Problemy te mogą stanowić dodatkowe 10-20% całkowitych strat energii w domu. Kamery termowizyjne są szczególnie skuteczne w ujawnianiu wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelności oraz niskich parametrów izolacyjności.  

FLIR posiada w swojej ofercie szeroką gamę kamer termowizyjnych, które sprostają wymaganiom właścicieli domów lub specjalistycznym wykonawcom.