+48 (61) 839 19 00 info@linc.pl

Ale co, jeśli intruzami są drony?

Drony, znane również jako bezzałogowe statki powietrzne (UAV), mogą odgrywać kluczową rolę w ochronie obwodowej . Zapewniają lepszy zasięg i krótszy czas reakcji. Korzystanie z dronów w trybie 24/7 zmniejsza również koszty związane ze strażnikami lub pracownikami ochrony.

Drony są sprzydatnymi narzędziami w ochronie obwodowej,  ale czasem same stają się intruzami naruszającymi granice, dlatego niezbędny jest dobry system, aby skuteczne temu przeciwdziałać. 

„W listopadzie 2022 roku dyrektor FBI Christopher Wray powiedział Kongresowi, że FBI prowadzi dochodzenie w sprawie dronów uzbrojonych w domowe materiały wybuchowe.

Drony przerywały loty, przerywały imprezy sportowe, dostarczały kontrabandę do więzień i nie tylko. Oprócz przenoszenia ładunków lub monitorowania wrażliwych miejsc, drony mogą być również wykorzystywane jako punkty wyjścia dla ataków cybernetycznych, dlatego stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa fizycznego, wywiadowczego i cyfrowego” – powiedziała Mary-Lou Smulders, CMO w Dedrone.

Bezpieczeństwo i prywatność


„Powszechne użycie dronów stwarza poważne wyzwania w zakresie prywatności i bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że drony są coraz częściej wykorzystywane przez gangi przestępcze i organizacje terrorystyczne, stwarzając zagrożenie dla przeciętnych mieszkańców. Przestępcy używają dronów do przemycania nielegalnych substancji i prowadzenia inwigilacji z pominięciem tradycyjnych środków bezpieczeństwa. Organizacje terrorystyczne, takie jak ISIS, uzbroiły drony, używając ich do inwigilacji i bezpośrednich ataków, co stwarza złożony dylemat bezpieczeństwa.

Ponadto obawy dotyczące prywatności nasilają się wraz ze zdolnością dronów do infiltracji przestrzeni osobistych. Niepokojący incydent z udziałem kanclerz Niemiec Angeli Merkel, w którym nieautoryzowany dron rozbił się podczas jej przemówienia publicznego, uwydatnił ten problem. To zdarzenie mogło przybrać śmiertelny obrót, gdyby dron był uzbrojony” – powiedział Ofer Kachan, CTO Skylock C-UAS Systems.

Według Charity Lin, wiceprezes ds. partnerstwa strategicznego w Tronfuture, różne typy dronów mogą wyrządzać szkody. 

Obejmują one:

    • Samobójcze drony
    • Drony atakujące
    • Drony używane do zrzucania bomb

„W ostatnich latach różne kraje poważnie traktowały ataki dronów i obronę. Niezależnie od tego, czy chodziło o zabicie Kasema Soleimaniego, starszego oficera irańskiego „IRGC”, czy też o częste użycie dronów w wojnie między Ukrainą a Rosją, świat dostrzegł znaczenie obrony przed dronami” – powiedział Lin.

Branże, których to dotyczy

 
Ataki dronów mogą stanowić zagrożenie dla wielu branż – krytycznych i niekrytycznych. 

„Istnieje kilka branż, które są bardziej podatne na wtargnięcie dronów, takie jak infrastruktura krytyczna, wydarzenia na dużą skalę, obszary przygraniczne należą do lokalizacji, które wymagają C-UAS (anty-bezzałogowy system powietrzny). Na przykład drony były w wielu przypadkach wykorzystywane do przemytu kontrabandy, takiej jak narkotyki i telefony komórkowe, do więzień” – powiedział Kachan.

„Na rynku obrony przed dronami istnieje wiele typów odbiorców tych rozwiązań. Oprócz wojska, które jako pierwsze przychodzi na myśl może być to również  prywatna ochrona, lotniska, kopalnie i szkolnictwo” – powiedział Lin. „Coraz częsciej zamożne prywatne osoby zaniepokojone atakami dronów poszukują skutecznych systemów obrony przed nimi, jako części ich „Na rynku obrony przed dronami istnieje w rzeczywistości wiele różnych typów użytkowników. Oprócz przemysłu wojskowego, który najłatwiej kojarzy się ze społeczeństwem, prywatna ochrona, lotniska, kopalnie i szkolnictwo wyższe stwarzają również możliwości obrony przed dronami” – powiedział Lin. „Na przykład niektóre zamożne osoby z określonych branż są zaniepokojone atakami dronów i dlatego wymagają systemów obrony przed dronami jako części ich prywatnego bezpieczeństwa”.”.

Potrzebne środki zaradcze

 
W rzeczywistości zagrożenia związane z dronami zmusiły użytkowników końcowych do wyjścia poza konwencjonalne planowanie i wdrażanie zabezpieczeń. 

„W gruncie rzeczy większość zespołów ds. bezpieczeństwa nigdy nie musiała rozważać bezpieczeństwa z perspektywy 360 stopni. Zagrożenia tradycyjnie pochodzą z ziemi. Innowacje dronów i wynikające z nich ulepszenia oraz możliwości oznaczają, że wyłonił się nowy, trójwymiarowy zwycięzca zagrożeń – po prostu latanie nad płotami lub innymi fizycznymi przeszkodami naziemnymi” – powiedział Smulders.
 
Aby przeciwdziałać tym zagrożeniom, potrzebny jest więc dobry system detekcyjny, który potrafi skutecznie wykrywać drony i łagodzić sytuację. „Dobry system powinien być w stanie wykrywać drony wchodzące na obszar docelowy w krótkim czasie i precyzyjnie je zakłócać lub też  zestrzelić. Ma to na celu uniemożliwienie dronowi przeprowadzenia jakiegokolwiek ataku i rozpoznania obszaru, który ma być chroniony” – powiedział Lin.
 

Podejście warstwowe ma kluczowe znaczenie w wykrywaniu UAV. 

„Głównym celem walki z dronami jest uniemożliwienie UAV wypełnienia jego misji, czyli inwigilacji, zbierania danych wywiadowczych, czy rozpoczęcia ataku” – powiedział Kachan.

„Warstwowy mechanizm obronny obejmujący funkcje wykrywania, weryfikacji, śledzenia i neutralizacji ma kluczowe znaczenie, niezależnie od tego, czy dotyczy zagrożeń dalekiego, czy krótkiego zasięgu, stacjonarnych czy mobilnych.

Szybkie wdrażanie i przyjazne dla użytkownika systemy plug-and-play to również kluczowe elementy skutecznego C-UAS”.